» News

2016 JUNIOR TEAM TENNIS DISTRICT CHAMPIONSHIPS

The Southeast Michigan Junior Team Tennis District Championships for the 10U through 18U programs took place over the past two weekends.  This season the Southeast Michigan Junior Team Tennis program was reformatted and split into two programs – the Recreational Track and the Championship Track. The Recreational Track is most similar to the program format from last year - a timed format, but this year the Recreational track does not advance past the District level. 

The Championship track is an advancing track, where players have the chance to advance all the way to Nationals. The format for this track requires specific gender ratios and players play an untimed 8 game pro set.

The 18U Junior Team Tennis District Championships for the Recreational track and Championship track were held at Deer Lake Athletic Club in Clarkston, MI on March 12th.

The champions for the 18U Intermediate Championship Track were the Liberty Devil Kats from Liberty Athletic Club and the finalists were the Port Huron St. Clair Saints from Port Huron Tennis House.  Liberty won all of their matches in a three team round robin and will advance to Midwest Sectionals this summer.

The Recreational Track champions were the Liberty Snakebirds from Liberty Athletic club and the finalists were the Chippewa Aces from the Chippewa Club.  Liberty won in a single elimination draw with six teams competing for the Championships.

The 10U-14U Recreational District Champions took place this past weekend, March 19-20, at three locations. 

The 10U Intermediate teams and 12U Beginner teams each competed in a single match final on Saturday at Pine Lake.  The 10U Intermediate Champions were the Deer Lake Dazzlers from Deer Lake Athletic Club and the finalists were the Beverly Hills Commodores from Beverly Hills Club.   The 12U Beginner Champions were the SCWB Servivors from the Sports Club of West Bloomfield and the finalists were the Troy Baseliners from Troy Racquet Club.

The 12U Intermediate and 14U Intermediate teams each played in a single elimination draw with five teams competing in the 12U Intermediate draw and seven teams competing in the 14U Intermediate draw.  Both age levels played their first round matches on Saturday at Bloomfield Tennis and finished their matches at Franklin Athletic club on Sunday.

The 12U Intermediate District Champions were the SCWB Unmatchables from the Sports Club West Bloomfield and the finalists were the Birmingham Slicers from Birmingham Racquet Club.

The 14U Intermediate District Champions were the Grosse Pointe Network from the Grosse Pointe Hunt Club and the finalists were the SCWB Net Force One from the Sports Club of West Bloomfield.

10U INT Champions - Deer Lake Dazzlers

10U INT Finalists - Beverly Hills Commodores

12U BEG Champions - SCWB Servivors

12U BEG Finalists - Troy Baseliners

12U INT Champions - SCWB Unmatchables

12U INT Finalists - Birmingham Slicers

14U INT Champions - Grosse Pointe Network

14U INT Finalists - SCWB Net Force One

18U INT Champions – Liberty Snake Birds

18U INT  Finalists – Chippewa Aces

 

18U INT Championship Track Champions – Liberty Devil Kats

18U INT Championship Track Finalists – Port Huron St. Clair Saints

 

Back

 
 

 
 
 
 
 
Close